Przejdź do treści

Dom jednorodzinny w Kobiórze

Typ:Obiekty mieszkaniowe jednorodzinne
Projekt i realizacja:2021-…
Lokalizacja:Kobiór
Powierzchnia:250 m²
Inwestor:prywatny

Projektowany dom jednorodzinny jest zlokalizowany w niewielkiej miejscowości Kobiór, położonej niedaleko Pszczyny. Okolica charakteryzuje się niską zabudową jednorodzinną i nierzadko historyczną, bo z końca XIX, zabudową zagrodową. Działka, na której ma znaleźć się dom położona jest na skraju wsi i lasu i należy do ostatnich zabudowań. Zaraz obok rozpościera się piękny, gęsty las, należący do tzw. „Puszczy Pszczyńskiej”.
Las był punktem wyjścia w procesie projektowym. Inwestor zdecydował się na kupno działki głównie ze względu na lokalizację i bliskość lasu i była to dla niego najwyższa wartość, wokół której powinien koncentrować się projekt.
Dom zaprojektowany został dla dwójki starszego małżeństwa, którzy cenią sobie niezwykle prywatność oraz uwielbiają spędzać czas na łonie natury. Dom docelowo będzie ich „oazą spokoju”. Oboje pracują za granicą i co jakiś czas przyjeżdżają do kraju, „zaczerpnąć powietrza”. Układ funkcjonalny skrojony jest stricte pod ich potrzeby. Może dziwić brak takich pomieszczeń jak pokój gościnny czy gabinet – Inwestorzy zwyczajnie zrezygnowali z takich funkcji, gdyż dom ma być przeznaczony jedynie na ich potrzeby związane z wypoczynkiem.
Obiekt zorientowany jest na osi północ-południe, z elewacją wschodnią zwróconą w stronę ściany lasu. Bryła budynku jest bardzo prosta, podyktowana ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dom jest parterowy, czytelnie podzielony na część dzienną i nocną, z wbudowanym garażem. Podłużna bryła została zperforowana dużymi otworami okiennymi, dzięki temu z każdego pomieszczenia zarówno części dziennej jak i nocnej w domu rozpościera się widok na las.
Budynek został potraktowany jednym materiałem. Wykończenie ścian zewnętrznych jak i dachu stanowi drewno naturalne, zamontowane w technologii elewacji wentylowanej. Inwestorom bardzo zależało na wykorzystaniu naturalnych materiałów, które będą dobrze się starzeć i z upływem lat coraz bardziej scalać się z otoczeniem.

05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_2
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_3
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_4
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_5
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_6
previous arrow
next arrow
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_2
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_3
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_4
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_5
05_ Dom jednorodzinny w Kobiórze_6
previous arrow
next arrow