Przejdź do treści

Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche w Katowicach Wełnowcu

Typ:Obiekty użyteczności publicznej
Projekt i realizacja:2021
Lokalizacja:Katowice
Powierzchnia:900 m²
Inwestor:prywatny

Obiekt podlegający przebudowie to stary budynek wchodzący w skład nieistniejącej już Huty Cynku Hohenloche w Katowicach Wełnowcu. Niegdyś mieściła się tam maszynownia, która jest jedną z niewielu pozostałości po ogromnym kompleksie przemysłowym Hohenlochenów na Wełnowcu. Budynek położony jest w okolicy, którą zdominowała zabudowa usługowo-magazynowa o zróżnicowanych funkcjach, położona w stosunkowo bliskiej odległości do centrum miasta. Okolica podlega obecnie ogromnym przekształceniom, w toku są prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego, niedaleko powstać ma dzielnica mieszkaniowa „Eko-Miasto”. Inwestorka zdecydowała się prowadzić na terenie inwestycji funkcję hostelu wraz z przestrzenią wielofunkcyjną, służącą m.in na bistro, warsztaty, konferencje, spotkania autorskie. Hostel miałby odpowiadać na potrzeby związane ze noclegiem dla odwiedzających i biorących udział w kongresach, festiwalach, jak również dla pracowników w podróżach służbowych i delegacjach.

Zaleceniem konserwatora zabytków było odrestaurowanie i odtworzenie elewacji zabytkowego obiektu, z zastosowaniem oryginalnych podziałów szprosów okiennych, pokrycia dachowego czy cegły klinkierowej w celu uzupełnienia ubytków w murach. Elewacje więc zostały przez Właścicielkę doprowadzony do stanu pierwotnego, natomiast wnętrze budynku zgodnie z życzeniami Klientki miało być połączeniem industrialnego, pragmatycznego podejścia i współczesnych, luźnych elementów i akcentów. W budynku poczyniono już wcześniej prace budowlane, polegające na budowie klatki schodowej, położonej w samym centrum obiektu czy wprowadzenie dodatkowych słupów żelbetowych, z związku z wcześniejszymi planami przeznaczenia budynku pod biurowiec. Widać było w obiekcie całą strukturę nawarstwień i procesów starzenia, pojawiających się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Cały parter został przeznaczony pod funkcje związane z warsztatami, jak również bistro dla gości hostelu oraz hol z przestrzenią sprzedażową dla lokalnych rzemieślników, tworzących produkty związane ze Śląskiem.
Na piętrze natomiast mieszczą się pokoje dla gości, aneksy kuchenne do podgrzewania własnych posiłków i sanitariaty. Ostatnia kondygnacja to cztery indywidualne apartamenty, wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne.

Głównym założeniem formowania wnętrza było zachowanie jak największej ilości istniejących detali, świadczących o tym, jak budynek reagował na upływ czasu i był przekształcany na przestrzeni lat. W miarę możliwości zostały zachowane żelbetowe słupy w obecnym ich stanie czy oryginalne stropy ceglane z belkami stalowymi. Jako współczesny element, pojawiający się we wszystkich pomieszczeniach, została zastosowana siatka cięto-ciągniona, która jest materiałem spinającym wnętrza w jedną, spójną całość.

Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_4
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_5
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_6
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_7
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_8
previous arrow
next arrow
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_4
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_5
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_6
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_7
Przebudowa zabytkowego budynku Huty Cynku Hohenloche_8
previous arrow
next arrow